Jump to content

Hanshin Tigers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hanshin Tigers (japonisht :阪神タイガース) është një ekip profesionist bejsbolli japonez , i lidhur me Ligën Qendrore . Nga 12 ekipet ekzistuese japoneze profesionale të bejsbollit , është skuadra e dytë më e gjatë pas Yomiuri Giants.

Të themeluar në 1935 me emrin Osaka Tigers , ata fituan katër kampionate në një epokë të vetme lige, dhe që nga fillimi i dy ligave në vitin 1950 , ata kanë fituar pesë kampionate të Ligës Qendrore, gjithsej nëntë kampionate lige. Ata aktualisht përdorin Koshien Stadium që ndodhet në qytetin Nishinomiya , Prefektura Hyogo si stadiumin e tyre të shtëpisë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]