Kaçamaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Harapash)
Jump to navigation Jump to search
Harapashi

Kaçamaku është një gatim që bëhet me miell misri të zier me ngadalë me ujë të vluar deri sa të trashet dhe mandej përvëlohet me yndyrë. I njohur ndryshe edhe si qull, skrop, pulendër, (h)arapash (tr. arap aşí "gjellë arapi"), mëmëlige, bishtalug, kolash, përvëlak, bagdár.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. f. 465.