Jump to content

Hardstyle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hardstyle është një zhanër electronic dance që u shfaq në fund të viteve '90 në Holandë dhe Belgjikë. Hardstyle mikson influenca nga tekno, new beat dhe hardcore.

Hardstyle i hershëm tipikisht prodhohej me 140 BPM (rrahje në minutë) dhe përbëhej nga kick me goditje të tepërta dhe me tinguj të fortë, shpesh të shoqëruar nga një bas offbeat, i njohur si "reverse bass". Ndërsa zhanri u rrit, teknikat e prodhimit dhe shkrimi i këngëve ndryshuan për t'u përshtatur me një audiencë më komerciale. Hardstyle modern mund të dallohet nga përdorimi i melodive dhe tingujve të shfytyruar, shoqëruar me kombinimin e veçantë të goditjes dhe basit të hardstyle. Zhanri është veçanërisht i njohur për përdorimin e tij harmonik të daulleve. Për shkak të natyrës së qëndrueshme të një goditjeje të stilit të vështirë, prodhuesit janë në gjendje të luajnë linja basi duke përdorur vetëm goditjen vetë, e cila bëhet një ton i veçantë basi përmes një sërë shtrembërimesh, barazimi dhe shtresimi (ndër metodat e tjera). Hardstyle modern është më i shpejtë, prodhohet rreth 150 BPM.

Zhanri fitoi pranim komercial në vitet 2010, me artistë të saj që performuan në skenat më të mëdha në EDM në mbarë botën.

Hardstyle influencoi në stile të tjera të muzikës elektronike, siç është big room house, e cila filloi të ndante ngjashmëri me hardstyle, nga strukturat, ritmet, dhe më vonë, kick-et e harmonizuara u bënë të njohura edhe në big room. Hardstyle luajti gjithashtu një ndikim të madh në muzikën frenchcore dhe happy hardcore, të cilat të dyja u bënë të njohura në fund të viteve 2010 me audiencën e hardstyle pasi producentët filluan të aplikonin teknikat e prodhimit dhe stilet melodike në këto zhanre.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e saktë e stilit të fortë nuk mund të përcaktohet në mënyrë specifike, megjithatë është e qartë se karakteristika e saj buron nga hard trance (veçanërisht 'reverse bass' i hard trance-it, dhe artistë të tillë si DJ gjerman Hard Trance, Scot Project ) me ndikim me të tjera zhanre të tilla si hardcore, ky zhanër është ai që tani njihet si early hardstyle. Ndërsa përparoi, zhanri mblodhi karakteristika nga zhanre të tjera të muzikës elektronike dhe përmirësoi tingullin dhe identitetin e vet. Me kalimin e kohës, BPM e muzikës së hardstyle u rrit, nga një interval prej 135 në 150 në një interval prej 150 në 160. Disa producentë hardcore sollën elemente të hardstyle në skenën e hardcore, gjë që e bëri hardstyle modern dhe hardcore shumë të ngjashëm dhe shpesh të padallueshëm në disa raste, duke ndryshuar vetëm në BPM.

Eventi e parë e cilësuar si një event hardstyle ishte Qlubtempo, i cili u zhvillua në vitin 2000 në Zaandam . Qlubtempo ishte eventi i parë i prodhuar nga Q-dance, një kompani holandeze e eventeve e cila më vonë do të vazhdonte të prodhonte festivale hardstyle në vende të tjera në Evropë, Australi, Amerikën e Veriut, Amerikën e Jugut dhe Azi . Në vitin 2001, Q-dance prodhoi edicionin e parë të Qlimax . Q-dance markoi termin "hardstyle" më 4 korrik 2002, pasi Qlimax dhe Qlubtempo rezultuan të suksesshëm. Që nga fillimi i tij, Q-dance ka udhëhequr evolucionin e muzikës hardstyle me eventet e saj dhe shpesh është e përfshirë me artistë të hardstyle në një nivel krijues. Në vitin 2003, Q-dance priti edicionin e parë të Defqon.1 . [1]

Vitet e para të stilit të vështirë u karakterizuan nga një ritëm prej rreth 140–150 BPM, një tingull i shtrembëruar i daulleve të goditjes, mostra vokale, tinguj sintetikë disonante të njohur si "gërvishtje" dhe përdorimi i një "basi të kundërt", një goditje e fortë e deformuar. bas brenda të njëjtit ritëm. Rreth vitit 2002, u shfaqën më shumë etiketa hardstyle. Fusion Records (me artistë si DJ Zany dhe Donkey Rollers) dhe Scantraxx (themeluar nga Dov Elkabas ) ishin dy etiketat më të mëdha holandeze Hardstyle në atë periudhë. Në këtë pikë në kohë, artistët e stilit të vështirë ishin kryesisht nga Holanda ose Italia .

Nënzhanret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euphoric Hardstyle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që prej vitit 2010 e tutje, lëvizja drejt një theksimi më melodik nga stili i vjetër evoluoi në nënzhanrin "Euphoric Hardstyle", i karakterizuar nga melodi shumë emocionale dhe zhvendosje të rënda të goditjeve. [2] Prodhuesit e shquar të Euphoric Hardstyle përfshijnë Headhunterz, Coone, Atmozfears, Wildstylez, D-Block & S-Te-Fan, Bass Modulators dhe Da Tweekaz .

Rawstyle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2011, u prezantuan më shumë terma për të identifikuar zhvillimet e hardstyle. "Rawstyle" është një lloj i hardstyle i ndikuar nga hardcore holandez ose hardstyle më i vjetër që rezulton në melodi më të errëta, elementë më disonantë dhe goditje më të forta. Artistët e shquar të stilit raw përfshijnë Ran-D, D-Sturb, Rooler, Malice, Radical Redemption, Warface dhe Rebelion .

Euphoric Frenchcore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullarizuar nga Sefa dhe Dr. Peacock në fund të viteve 2010s,euphoric frenchcore kombinon të dyja Hardstyle dhe frenchcore . Euphoric Frenchcore përdor teknika të prodhimit të hardstyle me ritme më të shpejta, që variojnë midis 180 dhe 220 BPM. Zhanri u shfaq shpejt pasi Sefa publikoi albumin e tij të parë në 2018, dhe u bë e zakonshme për artistët e hardstyle të mbyllnin setet e tyre me këngë euphoric frenchcore. Po atë vit, Headhunterz e ftoi Sefën të luante në emisionin e tij radiofonik, HARD with STYLE. Vitet në vijim panë shfaqje të shumta euphoric frenchcore në skenën kryesore të Defqon.1, si dhe një himn euphoric frenchcore për festivalin në 2019. [3]

Trapstyle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trapstyle është një nën-zhanër në skenën e hardstyle i lidhur me trap që u shfaq në mesin e viteve 2010. DJ Coone evokon zhanrin në remiksin e tij të këngës tekno nga Yellow Claw, Diplo dhe LNY TNZ.

Dubstyle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 2010, u prezantua një variant i ri në hardstyle, i quajtur dubstyle [4] Dubstyle është emri i dhënë për bashkimin e zhanrit të hardstyle dhe dubstep . Dubstyle tenton të ketë përmbysur wobble basslines dhe merr kick styling e këngëve Hardstyle, ndërsa i kombinon ato me ritëm, dubstep tempo dhe efektet e një bashkim të elementeve të hardstyle me një ritëm dubstep, zakonisht një 2-step ose një ritëm breakstep. Pas paraqitjes së tij fillestare, dubstyle nuk evoluoi apo përparoi përtej mesit të viteve 2010.

Hardstyle në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hardstyle në Shqipëri është një zhanër pothuajse i panjohur për momentin. I vetmi artist i cili njihet është Zhivina.

Ngjarje të shquara të lidhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Defqon.1
 • Mysteryland
 • Qlimax
 • Reverze
 • Sensation Black

Label të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dirty Workz
 • Fusion Records
 • Q-dance
 • Scantraxx
 • Art Of Creation

Stampa:Street danceReferencat

 1. ^ "Q-dance | Hardstyle". q-dance.com. Marrë më 2020-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "History of Hardstyle". Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2022. Marrë më 16 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Mandel, Alan (2020-04-27). "EXPERIENCE KINGSDAY LIKE NEVER BEFORE WITH GAME-CHANGING FRENCHCORE DJ SEFA". EDM.com. Marrë më 2020-06-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ dubstyle.nl, Dutch website on dubstyle