Jump to content

Harold Robbins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Harold Robbins (New York, 21 maj 1916 - 14 tetor 1997, Palm Springs, Kaliforni ), shkrimtar amerikan .

U lind si Harold Rubin në New York, nga një familje e shpërngulur ruso-polake. Romanin e parë me titullin „Kurrë mos e dashuro të huajin“ e botoi më 1948 te botuesi Pat Knoft. Disa nga romanet e tij janë ekranizuar, ndërsa në filma kanë intreperetue shumë yje botërore, ndër to edhe Elvis Presley. Ka botuar 34 romane, të cilët janë përkthye në 32 gjuhë dhe janë shitë 750 milijon kopje. Robbins u bë romansieri më i popullarizuar i të gjitha kohëve. U martua pesë herë. Nga viti 1982. ai ishte në krrige të invalidit për shkak të problemeve në kuk, por nuk ndaloi dhe vazhdoitë shkruaj. Vdiq në moshën 81 vjeçare nga një sulm në zemër në Kaliforni


The Raiders http://www.amazon.com/Raiders-Harold-Robbins/dp/0671872931

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]