Hasdrubali (Kartagjena)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hasdrubali (* rreth vitit 270 p.e.s. ; † 221 p.e.s.) ndryshe edhe "Hasdrubali i bukur", ishte një gjeneral Kartagjenas. Ishte dhëndri i Hamilkar Barkasit, e shoqëroi atë në Spanjë237 p.e.s. dhe kur u vra Hamilkar Barkas ky hyri në vend të tij.

Hasdrubali zgjodhi një konflikt të Numidëve në Afrikë Veriore. Ai themeloi qytetin Kartago Nova (Kartago i ri), KartagjenaSpanjën e sotme. Pas vdekjes së Hamilkar Barkasit ky e mori komandën më 229 p.e.s.Hispani dhe pushtoi territore të mëdha për t'ia bashkangjitur pushtetit të shtetit Punik.

Në vitin 226 p.e.s. lidhi Traktatin e Ebros me Romakët, i cili - sipas historianit Polybios - e ndalonte atë që të dilte më në veri të lumit Ebro për qëllime ushtarake. Hasdrubali u vra nga një skllav Iberik në vitin 221 p.e.s.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]