Jump to content

Hassan ibn Thabit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hassan ibn Thabit (Arabisht: حسان بن ثابت‎) (563 - 674) ishte poet arabë dhe një nga shokët e Muhammedit, i njohur për poezinë e tij në mbrojtje të profetit Muhammed.

Ai lindi në Medinë, dhe ishte prej fisit Banu Khazraj.

Ai ishte poeti i parë fetar Islam, duke përdorur shumë shprehje prej Kuraani në vargjet e tij. Poezia e Hassan Ibn Thabit ishte pjesë e kulturës arabe. Puna dhe fjalët e Hassan Ibn Thabit akoma konsiderohen si të bukura në lavdërim të Muhammedit.

Muhammedi u lut për të duke thënë se Xhebraili do të përkrah ty përderisa ti e mbron Allahun dhe të Dërguarin e Tij.

Sipas një tradite Islame, Hassan jetoi 120 vite, 60 vite para konvertimit të tij në Islam dhe 60 tjera pas konvertimi.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thomas Patrick Hughes, 1885/1999 rept., Dictionary of Islam, New Delhi: Rupa & Co.