Heartless (këngë nga Kanye West)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Heartless"
Këngë nga Kanye West
nga albumi 808s & Heartbreak
Publikimi 4 Nëntor, 2008
Formati Shkarkimi i Muzikës, CD Single
Regjistrimi 2008
Zhanri Pop
Gjatësia 3:31
Cilësia Roc-A-Fella, Def Jam
Tekstshkrues Kanye West, Ernest Wilson, Scott Mescudi, Malik Jones
Producer Kanye West, No I.D.
kronologjia e këngëve

"Love Lockdown"
(2008)
Heartless
(2008)
"Amazing"
(2009)

Heartless është një këngë e realizuar nga artisti amerikan i hip-hopit, tekstshkrues dhe producent Kanye West, i lëshuar si një i vetmi i dytë nga albumi i tij i katërt në studio "808s & Heartbreak". Zemra debutoi në numrin dy në Billboard Hot 100. Kënga konsiderohet gjithashtu një nga singlot më të shitura, me mbi 5.5 milion kopje dixhitale të shitura në 2009. Kënga është kënduar nga grupi i njohur Denver The Frey, si dhe nga fituesi i American Idol 8 Chris Allen.