Heartless (këngë nga Kanye West)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Heartless"
Këngë nga Kanye West
nga albumi 808s & Heartbreak
Publikimi4 Nëntor, 2008
FormatiShkarkimi i Muzikës, CD Single
Regjistrimi2008
ZhanriPop
Gjatësia3:31
CilësiaRoc-A-Fella, Def Jam
TekstshkruesKanye West, Ernest Wilson, Scott Mescudi, Malik Jones
ProducerKanye West, No I.D.
Kronologjia e këngëve
"Love Lockdown"
(2008)
Heartless
(2008)
"Amazing"
(2009)

Heartless është një këngë e realizuar nga artisti amerikan i hip-hopit, tekstshkrues dhe producent Kanye West, i lëshuar si një i vetmi i dytë nga albumi i tij i katërt në studio "808s & Heartbreak". Heartless debutoi në numrin dy në Billboard Hot 100. Kënga konsiderohet gjithashtu një nga singlot më të shitura, me mbi 5.5 milion kopje dixhitale të shitura në 2009. Kënga është kënduar nga grupi i njohur Denver The Frey, si dhe nga fituesi i American Idol 8 Chris Allen.

Top Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Табела (2008/2009) Grafika
Pozicioni
Australian Singles Chart[1] 40
Austrian Singles Chart[1] 57
Belgian Singles Chart[1] 40
Canadian Hot 100[2] 8
Danish Singles Chart[1] 18
Dutch Singles Chart[1] 20
European Hot 100 Singles[3] 36
German Singles Chart[1] 37
Irish Singles Chart[4] 10
New Zealand Singles Chart[1] 6
Swedish Singles Chart[5] 17
Swiss Singles Chart[1] 46
Turkey Top 20 Chart[6] 2
UK Singles Chart[1] 10
UK R&B Chart[nevojitet citimi] 2
U.S. Billboard Hot 100 2
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[7] 4
U.S. Billboard Hot Rap Tracks[8] 1
U.S. Billboard Pop 100[9] 4
U.S. Billboard Pop Songs[10] 4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i "Kanye West – Heartless". aCharts.us. Marrë më 2009-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Canadian Hot 100 peak position[lidhje e vdekur], billboard.com
  3. ^ "European Hot 100 Singles – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-02-07. Marrë më 2009-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Ireland – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-02-14. Marrë më 2009-02-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Kanye West– Heartless". HitParade.se. swedishcharts.com. Marrë më 2008-12-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Turkey Top 20 Chart Arkivuar 5 mars 2009 tek Wayback Machine Retrieved on 2009-02-16
  7. ^ "Hot R&B/Hip-Hop Songs – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-05-02. Marrë më 2009-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  8. ^ "Hot Rap Tracks – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-05-02. Marrë më 2009-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  9. ^ "Pop 100 – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-05-02. Marrë më 2009-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  10. ^ http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles