Jump to content

Helen Megaw

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Helen Dick Megaw (1 qershor 1907 – 26 shkurt 2002)[1] ishte një kristalografiste irlandeze e cila ishte një pioniere në kristalografinë të rrezeve-X.[2] Ajo bëri matjet e dimesioneve të qelizave të akullit dhe ka themeluar strukturën ktistale Perovskite.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A. M. Glazer, "Megaw, Helen Dick (1907–2002)", Oxford Dictionary of National Biography doi:10.1093/ref:odnb/76773
  2. ^ "Helen Dick Megaw (1907 - 2002): Mineralogist". The Dictionary of Ulster Biography. Marrë më 2012-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]