Henri Matisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Henri Matisse
Henri Matisse, 1913, photograph by Alvin Langdon Coburn.jpg
Henri Matisse, 1913, nga Alvin Langdon Coburn
Lindi më 1869 Dhjetor 31(31-12-1869)
Vendlindja Le Cateau-Cambrésis, Nord
Vdiq më 3 Nëntor 1954 (84 vjeç)
Vendvdekja Nice, Alpes-Maritimes
Kombësia Francez
I njohur për  Pikturë, gravurë, skulpturë, vizatim, kolazh
Vepra të njohura Woman with a Hat, 1905, Nu bleu, 1907, La Danse, 1909

Henri-Émile-Benoît Matisse (31 dhjetor 1869 – 3 nëntor 1954) ishte një artist francez, i njohur edhe për përdorimin e ngjyrave dhe lëngjeve si dhe dizajnimeve grafike të tij origjinale. Ai ishte një disenjator, gdhendës, dhe skulptor, por është i njohur kryesisht si një piktor.[1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henri dhe Amélie Matisse, 1898

Fauvizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Myers, Terry R. (korrik–gusht 2010). "Matisse-on-the-Move". The Brooklyn Rail (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]