Henrik Petersson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henrik Petersson
U lind në
ShtetësiaSuedez

Henrik Petersson, (Uppsala, 6 prill 1973), është një matematikan suedez, mësues i matematikës dhe një shkrimtar. Petersson është një doktor në Universitetin e Teknologjisë Chalmers dhe punon si lektor në matematikë në Gymnasiet Hvitfeldtska në Göteborg.[1][2] Ai është krijuesi i një kursi të bazuar në internet në matematikë për studentët e shkollës së mesme.[3] Problemi i problemnet.n.nu është financuar nga fondacioni Solstickan.[4]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henrik Peterson u bë mjek në Matematikë në 2001. Në 2010 ai u bë një mësues i shkollës së mesme të matematikës.[5]

Midis 2005 dhe 2008, ai botoi 12 raporte shkencore dhe tekste. Petersson është më i njohur për librin e tij, Problemlösningens grunder.[6]

Ky libër u botua në vitin 2013.[1]

Në 2019 Petersson botoi dy libra me titujt Avancera I dhe Avancera II.[7]

Performanca si mësues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga studentët e tij kanë arritur sukses të madh në garat ndërkombëtare të matematikës.[8][9]

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Henrik Petersson" (në suedisht). Studentlitteratur. Marrë më 2019-10-07.
  2. ^ Höglund, Carl-Magnus (27 shtator 2017). "Särskilt begåvade elever behöver extra utmaningar" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 2019-10-07.
  3. ^ "Plattform för matematisk problemlösning" (në suedisht). Marrë më 27 shtator 2019.
  4. ^ Sandstedt, Hilma (2019). "Matematik genom rutan". Educ alla (në suedisht). Marrë më 2019-10-07.
  5. ^ "Material för matematik, Problemlösningens grunder" (në suedisht). Marrë më 2019-10-07.
  6. ^ "Henrik Petersson" (në anglisht). Chalmers University of Technology. Marrë më 2019-10-07.
  7. ^ "AVANCERA I & II" (në suedisht). Marrë më 2019-10-07.
  8. ^ "HVITFELDTSKAS SPETSUTBILDNING" (në suedisht). Marrë më 2019-10-07.
  9. ^ "International Mathematical Olympiad". imo-official (në suedisht). IMO Foundation. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2019. Marrë më 2019-11-07.