Jump to content

Henry Dunker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busta e Henry Dunker në Helsingborg

Henry Christian Louis Dunker (6 shtator 1870 – 3 maj 1962) ishte biznesmen dhe industrialist suedez në Helsingborg, Suedi.[1] Babai i tij ishte themelues i fabrikës së gomave i njohur si Tretorn AB. Në kohën ku Henry vdiq, ai ishte njeriu më i pasur në Suedi. Ai dhuroi pasurinë e tij për përmësimin e qytetit.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Henry lindi, familja e tij kanë jetuar në Esbjerg, Danimarkë. Në vitin 1891, babai i tij Johan Dunker e themeloi fabrikën e gomave. Galloshet të cilin e prodhoi ky fabrikë ishin me kualitet të dobët, kështu që Dunkër udhëtoi për në Rusi në mënyrë që të mësoj se si të bëj gomë me kualitet të mirë.[1][3] Gjatë vizitës së tij në Shën Petersburg, ai nuk gjeti material të mirë, por në Riga, ai takoi një kemist Julius van Gerkan i cili pranoi që ta ndihmojë Dunkerin.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henry u martua me Gerda Dunker.[2] Henry vdiq më 1962 në Helsingborg. Ai u varros në Donationskyrkogården në Helsingborg.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Henry Dunker" (në suedisht). Sn-arkiv.se. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2014. Marrë më 2014-06-11.
  2. ^ a b Peter Carlson (2005-12-27). "Här bodde Sveriges rikaste man" (në suedisht). hd.se. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2008. Marrë më 2014-06-11.
  3. ^ "Our History". Tretorn. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 2014-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Henry Dunker - Helsingborgs stadslexikon" (në suedisht). Stadslexikon.helsingborg.se. 2012-12-11. Marrë më 2014-06-11.