Henry Kissinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Henry Kissinger

Dr. Henry Alfred Kissinger lindi më 27 maj 1923FürthGjermanisë. Është diplomat dhe politikan me shtetësi Amerikane dhe me origjinë çifute.

Ishte konsultenti i sigurisë kombëtare të kryetarit amerikan në vitet 1969-1975, dhe Ministri i Punëve të Jashtme i 56'të ShBA'së ndërmjet viteve 1973-1977. Ka qenë nismëtari i butësimit të marrëdhënieve midis ShBA'së dhe Bashkimit Sovjetik, dhe si rezultat është nënshkruar marrëveshja e SALT I në vitin 1972. Në të njëjtën vit u krijuan marrëdhëniet e parë zyrtare me Republikën Popullore të Kinës.[1]

Kissinger ka dhënë mbështetjen bombardimit të Kamboxhias gjatë viteve 1969-1970. Për kontributet e mëdha për zgjidhjen e problemit të Vietnamit, në vitin 1973 Kissingerit ishte dhënë Çmimi Nobel për Paqe. Në vitin 1979 e kontriboi fillimin e marrëdhënieve midis Egjiptit dhe Izraelit me metodën e ashtuquajtur "Shuffle Diplomacy".[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]