Jump to content

Herrenberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herrenberg
Popullsia
 • Gjithsej31.253
{{{postal_code_type}}}
71083
TargatBB, LEO
Faqja zyrtarewww.herrenberg.de

Herrenberg është qytet në shtetin federal Baden-Vyrtemberg, rreth 30 km në jug të Shtutgartit dhe 20 km prej Tübingen. Herrenberg është qyteti i katërt më i madh në distriktin e Böblingenit, pas Sindelfingen, Böblingen, dhe Leonberg.

Herrenberg dikur i vogël u formua nga fshatrat "Mühlhausen" dhe "Raistingen", të cilët u kombinuan në shekullin e 13-të, kur u themelua Herrenberg. Në vitin 1278, Herrenberg u dokumentua fillimisht, edhe pse Pfalzgraf Rudolf von Tübingen shkroi në vitin 1228 "castrum nostrum herrenberc" në një certifikatë. Prej vitit 1276, filloi ndërtimi i kishës, i cili në atë kohë kishte dy kulla.

Viti Popullsia
1622 ca. 1.800
1652 1.006
1771 1.570
1803 1.796
1825 1.985
1843 2.140
1861 2.015
1 dhjetor 1871 ¹ 2.127
1 dhjetor 1880 ¹ 2.646
1 dhjetor 1890 ¹ 2.614
Viti Popullsia
1 dhjetor 1900 ¹ 2.557
1 dhjetor 1910 ¹ 2.705
16 qershor 1925 ¹ 3.021
16 qershor 1933 ¹ 3.395
17 maj 1939 ¹ 3.689
1946 5.605
13 shtator 1950 ¹ 6.292
6 qershor 1961 ¹ 9.539
27 maj 1970 ¹ 12.573
31 dhjetor 1975 24.389
Viti Popullsia
31 dhjetor 1980 25.422
27 maj 1987 ¹ 26.001
31 dhjetor 1990 27.344
31 dhjetor 1995 28.839
31 dhjetor 2000 30.377
31 dhjetor 2005 31.255
31 dhjetor 2010 31.292[1]
31 dhjetor 2015 31.003
31 dhjetor 2016 31.253

Në gusht të vitit 2015, 267 refugjatë kanë jetuar në Herrenberg.[2]

Që nga zgjedhjet e 13 qershorit 2004, këshilli lokal ka 40 seli.

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2013. Marrë më 2 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ Amtsblatt Herrenberg, Ausgabe 33, 13. August 2015, S. 5