Jump to content

Hideyuki Tanaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hideyuki Tanaka
U lind në (1950-11-12) 12 nëntor 1950 (73 vjeç)
KombësiaJaponeze

Hideyuki Tanaka (l. 12 nëntor 1950, Tokyo) është një aktor japonez, aktor zëri dhe transmetues nga Tokio, i cili është i lidhur me Aoni Production. Ai është i diplomuar në Shkollën e Muzikës Toho Gakuen. Ai është më i njohur për rolet e tij në One Piece (si Donquixote Doflamingo), Dokaben (si Tarou Yamada), Kinnikuman (si Terryman), Kapiten Tsubasa (si Roberto Hongo), Detektiv Conan (si Yūsaku Kudō), Touch (si Eijirō Kashiwaba ), Saint Seiya (si Leo Aiolia, transmetuesi dhe zëri i parë i Wolf Nachi) dhe rrëfimi, Metal Gear (si Hal Emmerich), F-Zero: GP Legend (si Kapiten Falcon), Slam Dunk (si Kiminobu Kogure) dhe aktori aktual i zërit të Zoffy në serinë Ultra.