Hieraaetus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hieraaetus paraqet një gjini (të vjetëruar) të zogjve grabitqarë, të cilët i takojnë familjes accipidritae. Kjo Gjini përfshin 6 lloje, të cilat jetojnë në Afrikë, Euroasi dhe në Australi. Clements' Birds of the World (2005) nuk e njeh këtë gjini dhe këto lloje i shtin në Gjininë Aquila.

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Literatur: Theodor Mebs: Greifvögel Europas. Biologie. Bestandsverhältnisse. Bestandsgefährdung. Kosmos Naturführer. Stuttgart, 1989.