Jump to content

Hiker Chiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hiker Chiu është një aktivist interseks për të drejtat e njeriut, i cili ka themeluar organizatën Oii-Chinese në 2008.

Fillimet në jetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë për revistën Libération Chiu e përshkruan jetën e tij personale të mbushur me ndërhyrje kirurgjikale dhe terapi hormonale.[1]

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmes organizatës Oii-Chinese, Chiu apelon për ti dhënë fund kirurgjive “normalizuese” mbi fëmijët interseks, ndërgjegjësimin për çështje interseks dhe njohjen ligjore të identitetit gjinor. Si pjesë të këtij qëllimi, Chiu nisi fushatën “fee hugs with intersex” gjatë Paradës së Krenarisë në Taipei gjatë 2010. Organizata zhvillon lobim edhe me qeverinë.[2][3][4][5][6]

Chiu ka marrë pjesë në Forumin e Parë Ndërkombëtar për personat interseks në 2011. Në 2015 Chiu iu bashkua një bordi ndërkombëtar këshillues për iniciativën e parë filantropike për personat interseks, të themeluar prej Astraea Lesbian Foundation for Justice. Në po të njëjtin vit Chiu u zgjodh në bordin e organizatës ILGA, për të përfaqësuar rajonin e Azisë.[7]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Allain, Pierre-Henri (1 korrik 2015). "Sans contrefaçon, je suis fille et garçon". Libération. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 2015-07-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Neither here, nor there". Taipei Times. 27 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "擁抱陰陽人 系列2:停止矯正手術 陰陽兒不是異形". Lihpao Daily. 23 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 6 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Taiwan to allow legal gender changes without transitioning". Gay Star News. 9 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2016. Marrë më 6 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Germany recognises gender 'X'". Liberty Times. 3 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2013. Marrë më 6 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Intersex: Hiker Chiu's story". Radio Taiwan International. 20 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 6 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Board". International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association. Marrë më 2017-01-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)