ILGA-Europe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ILGA-Europe

ILGA-Europe është shoqata ndërkombëtare për lezbike, gej, biseksualë, transgjinorë dhe interseksualë. Kjo shoqatë është një grup advokimi që promovon interesat e personave gej, lezbie, biseksualë, transgjinorë dhe interseks në nivel evropian. Anëtarësimi përfshin më shumë se 500 ogranizata nga Evropa dhe Azia qendrore. Shoqata gëzon status këshillues në Këshillin Social dhe Ekonomik të OKB [1], si dhe është pjesëmarrëse në Këshillin e Evropës.[2]

Misioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ILGA-Europe punon për promovimin e barazisë dhe mbrojtjen nga diskriminimi të personave LGBTI në sektorin e azilit, edukimit, punësimit, krimeve të urrejtjes, shëndetit; gjithashtu puna e kësaj shoqate përfshin ofrimin e asistencës për mbrojtësit e të drejtave të njeriut, personave trans si dhe atyre interseks.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NGO Branch, United Nations Department of Economic and Social Affairs". United Nations. Marrë më 2013-11-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Base de donées ONG : European Region of the International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association (ILGA-Europe) Arkivuar 6 nëntor 2013 tek Wayback Machine Council of Europe, accessed 2 November 2013.