Hildegard von Bingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hildegard Von Bingen
Hildegard von Bingen.jpg
Hildegardi
Lindi më 16 Shtator 1098
Vendlindja Bermersheim vor der Höhe, County Palatine of the Rhine, Holy Roman Empire
Vdiq më 17 Shtator 1179
Vendvdekja Bingen am Rhein, County Palatine of the Rhine, Holy Roman Empire
Kombësia Gjerman
Nënshtetësia Gjermane
Profesioni Teolog
I njohur për  Muzicient , Filozof , Krijimtar

Hildegarda nga Bingeni (gjermanisht: Hildegard von Bingen; latinisht: Hildegardis Bingensis; 1098 – 17 shtator 1179) e njohur ndryshe si Shën Hildegarda dhe Sibila e Renit, ka qenë një abate benediktine, shkrimtare, kompozitore, filozofe, mistike e krishterë dhe vegimtare gjermane[1][2]. Në Gjermani mbahet themeluesja e historisë natyrore shkencore[3].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bennett, Judith M. and Hollister, Warren C. Medieval Europe: A Short History (New York: McGraw-Hill, 2001), p. 317.
  2. ^ "Women of Historic Note". Washington Post, By Gayle Worl March 9, 1997
  3. ^ Jöckle, Clemens (2003). Encyclopedia of Saints. Konecky & Konecky. fq. 204. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.