Hildegard von Bingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hildegard Von Bingen
Hildegard von Bingen.jpg
Hildegardi
Lindi më 16 Shtator 1098
Vendlindja Bermersheim vor der Höhe, County Palatine of the Rhine, Holy Roman Empire
Vdiq më 17 Shtator 1179
Vendvdekja Bingen am Rhein, County Palatine of the Rhine, Holy Roman Empire
Kombësia Gjerman
Nënshtetësia Gjermane
Profesioni Teolog
I njohur për  Muzicient , Filozof , Krijimtar

Hildegard Von Bingen ishte një teolog i shquar në Gjermani gjatë kohës së tij , u njoh poashtu si muzicient dhe filozof e krijimtar . Punoi si prift në një kishë katolike.