Hilmi Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ilmi Ramadani[redakto | përpunoni burim]

Ilmiu ështe një personalitet i rëndsishëm i jetës politike dhe atdhetare.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Datëlindja: 26 prill 1953 in Novosellë, Bujanoc. Shkollimin fillor e kreu në vendlindje...

Veprimtaria[redakto | përpunoni burim]

Më 1973 u takon radhëve të organizuara të "Grupit revolucionar". Ishte në një celulë me dëshmorin Rexhep Mala, Kadri Zeka e Hydajet Hysenin. Fillimisht ka qenë anëtar i celulës, kurse pas arrestimeve të vitit 1974 dhe 1975 të anëtarëve të Grupit Revolucionar, Ilmiu që ishte anëtar i Organizatës), në këtë cilësi sa u burgos me 1974/75. Ilmi Ramadani ishte i burgosur politik prej vitit 1975 gjer në vitin 1980 dhe prapë prej vitit 1981 gjer në vitin 1990. Ramadani prej vitit 1994 gjer në vitin 1996 ishte anëtar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) dhe prej vitit 1996 gjer në vitin 1998 ishte anëtar i Këshillit komunal për financa në Prishtinë. Z.Ilmi Ramadani ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) prej vitit 1998 gjer në vitin 1999. Nga viti 2000 deri ne vitin 2008 ishte Menaxher i Klinikës "Teuta" - Prishtinë. Ramadani është këshilltar politik i ministrit të Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës në mandatin e parë dhe në të dytin në Qeverin Thaçi ishtë këshilltar politik i ministrit të MASHT-it. Është i martuar dhe jeton me bashkëshorten në Prishtinë.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]