Hydajet Hyseni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Hydajet Hyseni
HydajetHyseni.129x169.jpg
Hydajet Hyseni
Informacione
Ditëlindja: 10 mars 1954
Vendlindja: Përlepnica, Gjilan
Aktiviteti: poetpublicistë
Nënshtetësia: kosovar - shqiptar
Vënde të rrjetit
Faqja zyrtare: [http://[[1]] [[2]]]

Hydajet Hyseni i lindur më lindur më 10 mars 1954 në fshatin PërlepnicaGjilanit. Shkollimin fillor dhe të mesëm e kreu në Gjilan,Fakulteti i Gazetarisë – Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Gjuhë dhe Letërsi Frënge (i papërfunduar).Punoi si gazetar në "Rilindja" gjer me burgosjen nga ana e regjimit serbo-jugosllav. [1]


Veprimatria[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishte njëri prej veprimtarëve të dalluar të Lëvizjes Ilegale, një nga ideatoret e pranverës së '81-it, dikur, dhe njëri prej udhëheqësve të skenës politike kosovare në vitet e ’90-ta, si dhe njëri prej anëtarëve të Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputet i Parlamentit të Kosovë sot. Anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, kryetar i Shoqatës së Burgosurëve Politik të Kosovës.

Funksionet publike[redakto | redakto tekstin burimor]

Komisioni për Çështje Gjyqësore, Legjislacion dhe Kornizë Kushtetuese, Barazi Gjinore, Peticione dhe Kërkesa Publike , Kryetar Komisioni për Rregulloren e Punës së Kuvendit, Anëtar Grupi Parlamentar i PDK-së Aktivitete dhe funksione, të tanishme apo paraprake Gazetar, Redaktor dhe kryeredaktor i gazetës “Rilindja” Nënkryetar i KMDLNJ-së Nënkryetar i LDK-së Nënkryetar i LBD-së

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

"Pushka amanet”, është një poemë ku përshkruhet artistikisht njëra prej periudhave më të tmerrshme të pas Luftës së Dytë Botërore që e kishte përjetuar populli shqiptar - kohën e aksionit të armëve. Gjatë viteve ‘80-ta, nuk kishte demonstratë shqiptare e diasporës ku para, pas ose gjatë manifestimit që të mos dëgjoje vargjet: “Mbi Kosovën time/ ...

  • Paraverë-Në katër pamje"( Përmbledhje e krijimtarisë letrare), Botoi Brezi'81, Prishtinë

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

[3]
Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>