Historia e Përgjithshëm Zhuang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Historia e Përgjithshëm Zhuang
Autori Huang Xianfan, Huang Zengqing, Zhang Yiming
Shteti Kina
Gjuha kinezisht
Botuesi Etnike Shtëpia botuese e Guangxi
Botimi 1988
ISBN 7-5363-0422-6/K·13

Historia e Përgjithshëm Zhuang (kinezisht:壯族通史/壮族通史) është libër i shkruar nga Huang Xianfan dhe studentët e tij. Etnike Shtëpia botuese e Guangxi(shqipëruar si Guangdzi), botimi i librit maj 1988. Libri i ka 882 faqe dhe është e pajisur me të rëndësishme etnike të shpërndarjes chart.

Brief[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky libër është shumë i rëndësishëm për faktin se përshkruan gjithë historinë e Zhuang(shqipëruar si Jeuang, Kinë më e populluar e pakicave etnike). Në të njëjtën kohë, ky libër gjithashtu diskuton mbi të historinë e disa çështje të mëdha, ashtu si në vijim:

  • Zanafilla e Zhuang
  • Zhuang është indigjene popujve të Cuangxi
  • Ndrysho emrin e Zhuang
  • shoqërisë natyrën e lashtë Zhuang
  • Natyra e kryengritjes Nong Zhi Gao[1]

Ky është libri i parë i Përgjithshëm Historia e Zhuang në historinë kineze. Në vitin 1990, libri fitoi çmimin e parë për shkencat sociale në Guangxi. [2]

Shenimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Pan Yong Cai, Huang Xianfan dhe Historia e Përgjithshëm Zhuang e tij, Guangxi letërsinë dhe historinë, Vol 1,2000; [1]
  2. ^ 1979-1990 Shkenca shoqërore e zgjedhur është fituese të hyra, Universitetin Normale e Guangxi, nr.13, 1991.

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • kinezisht: Anthropologist- Huang Xianfan; www.china.com.cn [3]