Huang Xianfan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Huang Xianfan
(1899 - 1982)
U lind në13 nëntor, 1899
Flag of China (1889–1912).svg Fusui, Kina
Vdiq18 janar 1982
Flag of the People's Republic of China.svg Guilin, Kina
KombësiaFlag of the People's Republic of China.svg Kina
Punësimihistorian
Huang Xianfan 1932

Huang Xianfan, shqipëruar si Huang Dzianfan ,kinezisht: 黄現璠/黄现璠, Huáng Xiànfán),lindi më 13 nëntor të vitit 1899 në Fusui; vdiq më 18 janar të vitit 1982 në Guilin. Ishte një historian, etnograf, gjuhëtar, folklorist i rëndësishëm kineze, ishte një nga figurat më të shquara të shkencës arsimit dhe kulturës Zhuang etnike(Kinë më e populluar e pakicave etnike).[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huang Xianfan lindi më 1899 në Fusui në një familje Jeuang etnike, ku edhe përfundoi shkollën fillore dhe atë të mesme, kurse më 1926 gjimnazin në Nanning. Prej vitit 1926-1935 ka studiuar historia në Universitetin Normale e Pekini, ku laureohet si nxënësi më i mirë i gjeneratës së tij. Prej vitit 1935- l937 ka studiuar historia e oriental në Universitetin e TokioJaponia), ku u dallua si student i zgjuar dhe i zellshëm. Huang Xianfan u Kthye në Kina në vitin 1937 ku edhe punoi si mësues historia në Nanning. Prej 1938-1940 ka qenë lektor dhe associate profesor në Universitetin e Guangdzi, prej 1941-1942 ka qenë profesor në Universitetin e Sun Jetsen, prej 1942-1943 ka qenë profesor në Universitetin Normale e Guilin, prej 1944-1953 ka qenë profesor në Universitetin e Guangdzi. Gjatë kësaj periudhe, më 1949, u zgjodh drejtor i kinezisht departamenti për Universitetin e Guangdzi, më 1950, u zgjodh drejtor i biblioteka për Universitetin e Guangdzi. Në të njëjtën kohë, më 1950, u zgjodh Kombëtare Popullore e Kongresit në emër të, anëtar i Kombëtare Popullore e Kongresit etnike komitetit të çështjeve të. Prej 1954-1982 ka qenë profesor në Universitetin Normale e Guangdzii. Gjatë kësaj periudhe, në vitin 1979 u zgjodh Baiyue kombëtare studimin e historisë së të Kinës vice president. Me 17 gusht 1980 u zgjodh anëtarët e kinezisht Popullore Politike Konsultativ Konferenca. Me 26 tetor 1980 u zgjodh Kinë kombëtar konsulentët e Shoqëria të Kërkimeve. Me 27 shkurt 1981 u zgjodh anëtarët i redaktimit i Kinë Encyclopedia. Në vitin 1981, ai themeloi Universitetin e Lijiang.[2]

Si historian i njohur, është autor dhe bashkautor i disa punimeve për periudha të ndryshme historike. Ka botuar një varg librash, kumtesa, referate, dhe mjaft artikuj shkencorë dhe publicistikë. Shkrimet e tija përfshinin historiografisë, antropologjia, gjuhësia, etnologji, folklori. Ndër veprat e tij, më e rëndësishmja është "Historinë e Përgjithshëm së Zhuang etnike" botuar në vitin 1988, një studim etnografik. Ajo e tregon autorin si një shkrimtar të nivelit të lartë dhe si historian që përpiqet të ndërtojë kuadrin e saktë të histori së zhuang etnike. Autori mbron të drejtën e një populli për të jetuar i lirë dhe dashurinë e natyrshme për trojet e të parëve. Duke qenë një vepër historike, libri i zhuang etnike ka rëndësinë për të dhënat historike dhe faktet që sjell. Pa këtë vepër historiografisë për Zhuang etnike do t'i mungonin burimet e para, që e kanë ushqyer dhe vazhdojnë t'a ushqejnë edhe sot.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Monografi të botuara:

• Përgjithshëm Historia e Kinës, të Botërore,(tre vëllimet,bashkautor)Pekini ,1932-1934;

• Historia e jashtëm të shkollës së mesme,(dy vëllime,bashkautor )Pekini ,1933;

• Fermerët që jetojnë në dinastia Juan, Pekini ,1934;

• Shoqëria në përgjithësi dinastia Tang, Shanghai ,1936;

• Histori Sociale në dinastia Shang ,Guilin,1950;

• Historia e shoqërisë feudal në Kinë ,Guilin,1950;


  • Punime të botuara në Revista Shkencore:

• Rob jetën në dinastia Juan, "sociale revistat", nr.2, Pekini , maj 1932;

• Një Studim historike e të tre krahinat verilindore, "përparimi", nr.8, Pekini, nëntor 1932;

• Klasa e paarritshëm në dinastia Tang, "Normal mujor" ,nr.13, Pekini, gusht 1934;

• Nuk ka rob të shoqërisë në historinë kineze, "Normal mujor" ,nr.2-3, Guilin, shkurt-Mar 1979;

studim zhuang[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Monografi të botuara:

• Një Histori e shkurter Zhuang etnike, Nanning,1957;

• Nung Cigao, (Publikuar pas vdekjes së tij) Nanning,1983;

• Historinë e Përgjithshëm së Zhuang etnike, ( Publikuar pas vdekjes së tij) Nanning,1988;

• Një Kritik Biografia e Vei Bakyun, ( Publikuar pas vdekjes së tij) Guilin,2008;


  • Punime të botuara në Revista Shkencore:

• Hulumtimi mbi këngë popullore Zhuang, "Daily Guangxi", Nanning, 10 shkurt, 1957;

• Tusi sistemit perëndimore në Guangxi, "Studim Gazetat Zhuang", nr.1, Nanning, 1962;

• Tonggu prodhuese, (Publikuar pas vdekjes së tij)“Akademik forumi”, nr.9, Nanning, 1985;

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (kinezisht):Një nga themeluesit e kinezisht etnologji:Huang Xianfan - china.com.cn Arkivuar 1 korrik 2017 tek Wayback Machine
  2. ^ Dictionary kineze e të celebrity, nr.1861, Shanghai, 1992.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]