Ho Chih-chin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ho Chih-chin
Ministër i Financave
4 korrik 200613 mars 208
Paraardhësi: Joseph Lyu
Pasardhësi: Lee Sush-der
Të dhënat personale
Lindi më: 16 qershor 1952
Vdiq më: 8 nëntor 2016
Vdiq në: Taipei, Tajvan
Shkolla e kryer: Universiteti i Miçigenit

Ho Chih-chin (Kinezisht: 何志欽; 16 qershor 1952 – 8 nëntor 2016) ishte politikan tajvanez dhe ministër i financave nga viti 2006 deri në vitin 2008.[1][2] Ai ka diplomuar në ekonomi në Universitetin e Miçigenit në SHBA.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hsu, Chi-wei; Wu, Lilian (8 nëntor 2016). "Former finance minister Ho Chih-chin dies". Focus Taiwan. Marrë më 9 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Philip (30 qershor 2006). "Ho Chih-chin Becomes New Minister of Finance". CENS. Marrë më 9 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)