Hokusai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vala e Madhe e Kanagawas, vepra e shtypur më e famshme e Hokusai-t, e para në serinë e 36 Pamjeve të Malit Fuji

Katsushika Hokusai (葛飾 北斎, 31 tetor, 1760 (data e saktë nuk dihet) – 10 maj, 1849) ishte një artist japonez, piktor i ukiyo-e dhe gdhendës i gravurave në periudhën Edo.[1] Ai ishte ndikuar nga piktorë si Sesshu, dhe stilet e tjera të pikturës kineze.[2] I lindur në Edo (tani Tokio), Hokusai është i njohur më së shumti si autor serisë së shkrimeve në blloqe druri Tridhjetë e gjashtë pamje të malit Fuji (富嶽三十六景 Fugaku Sanjūroku-kei?, c. 1831) e cila përfshin veprën e që njihet në të gjithë botë, Vala e Madhe e Kanagawas, e krijuar gjatë viteve 1820-ta.

Punimet[redakto | përpunoni burim]

Shënime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Nussbaum, Louis Frédéric. (2005). "Hokusai" in Japan Encyclopedia, p. 345.
  2. ^ Daniel Atkison and Leslie Stewart."Life and Art of Katsushika Hokusai" in From the Floating World: Part II: Japanese Relief Prints, catalogue of an exhibition produced by California State University, Chico. Retrieved July 9, 2007; Arkivuar nëntor 8, 2002 në Wayback Machine

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  • Lane, Richard. (1978). Images from the Floating World, The Japanese Print. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780192114471; OCLC 5246796
  • Nagata, Seiji (1995). Hokusai: Genius of the Japanese Ukiyo-e. Kodansha International, Tokyo.
  • Smith, Henry D. II (1988). Hokusai: One Hundred Views of Mt. Fuji. George Braziller, Inc., Publishers, New York. ISBN 0-8076-1195-6.
  • Weston, Mark (1999). Giants of Japan: The Lives of Japan's Most Influential Men and Women. New York: Kodansha International. ISBN 1-56836-286-2.
  • Ray, Deborah Kogan (2001). "Hokusai : the man who painted a mountain" Frances Foster Books, New York. ISBN 0-374-33263-0

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Printimet[redakto | përpunoni burim]

Biografitë[redakto | përpunoni burim]