Jump to content

Homebrew Computer Club

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ftesë për takimin e parë të Homebrew Computer Club

Homebrew Computer Club ishte një grup i hershëm të të apasionuarve me kompjuterat në Silicon Valley. Grupi ishte aktiv që nga 5 mars 1975 deri në dhjetor të vitit 1986. Historiku i klubit është përshkruar në filmat Pirates e Silicon Valley (1999) dhe Jobs (2013), si dhe dokumentari serial i PBS, Triumph of the Nerds (1996).

Hacker të mirënjohur si Richard Stallman dhe sipërmarrës në industrinë kompjuterike ishin anëtarë të grupit, duke përfshirë edhe themeluesin e kompanisë Apple Inc, Steve Wozniak. Shkëmbimi i ideve në mbledhjet dyjavore, dhe buletini i klubit, ndihmoi në iniciimin e revolucionit të kompjuterit personal.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]