Hotel California (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hotel California
Skeda:Hotelcalifornia.jpg
Studio album by
Realizuar8 dhjetor 1976
Inçizuarmars - tetor 1976
Criteria Studios, Miami, FL dhe Record Plant Studios, Los Angeles, CA
ZhanriRock
Gjatësia43:28
EtiketaAsylum
ProducentBill Szymczyk
Eagles chronology
Their Greatest Hits (1971-1975)
(1976)
Hotel California The Long Run
(1979)

Hotel California është një album i lëshuar nga rock grupi amerikan ,Eagles në fund 1976. Ky është i pari album i Eagles pa anëtarin themelues Bernie Leadon dhe albumi i parë me pjestarin e ri Joe Walsh. Është gjithashtu e albumi i fundit i shfaqjes orgjianle të (bass player-ang) dhe këngëtarit Randy Meisner.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hotel California ishte albumi i pestë i Eagles prej materialeve origjinale dhe u bë një kritikë dhe sukses i madh komercial ; qysh lëshimit të saj në fund të 1976 ,ajo ka shitur mbi 16 milion kopje vetëm në SHBA.Ky album ishte në pozitën e #1 për tetë javë në krye të 1977 (tetë javë jo-rresht), dhe ka përfshirë dy këngë të cilat u bën hite në pozitën #1 si singles (njëshe) të Billboard Hot 100 : "New Kid in Town", në 26 shkurt, 1977, dhe "Hotel California" më 7 maj, 1977. Në vitin 2001 e TV network VH1 ka emëruar Hotel California në vendin e #38 në 100 Albumet më të mirë të gjitha kohërave. Hotel Californiau rendit e 13 në 2005 në një anketë të mbajtur nga televizioni britanik Channel 4 për të përcaktuar 100 albume më të mirë të të gjithë kohës. Në vitin 2003, albumi u rendit në vendin e #37 në revistën e Rolling Stone (lista e 500 albumeve më të mira e të gjitha kohërave list of the 500 greatest albums of all time .

Kopertina e albumit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kopertina e këtij albumi janë mbuluar me imazhin e Beverly Hills Hotel. Ai ishte fotografuar nga David Alexander[1].

Ana e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Hotel California" (Felder, Henley, Frey) – 6:30
  • Lead vocal & percussion nga Don Henley, Gitar solo nga Joe Walsh & Don Felder.
 2. "New Kid in Town" (J.D. Souther, Henley, Frey) – 5:03
  • Lead vocal & gitarë akustike nga Glenn Frey, guitarrón & gitarë akustike nga Randy Meisner, gitarë elektrike Don Felder, organ & piano elektrike nga Joe Walsh.
 3. "Life in the Fast Lane" (Walsh, Henley, Frey) – 4:46
  • Lead vocal nga Don Henley, lead guitar nga Joe Walsh, clavinet nga Glenn Frey.
 4. "Wasted Time" (Henley, Frey) – 4:55
  • Lead vocal nga Don Henley, piano nga Glenn Frey, gitarë elektrike nga Don Felder, Organ nga Joe Walsh.

Ana e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Wasted Time (Reprise)" (instrumental) (Henley, Frey, Jim Ed Norman) – 1:22
  • Strings arranged & conducted nga Jim Ed Norman.
 2. "Victim of Love" (Felder, Souther, Henley, Frey) – 4:11
  • Lead vocal nga Don Henley, lead guitar nga Don Felder, slide guitar nga Joe Walsh.
 3. "Pretty Maids All in a Row" (Walsh, Joe Vitale) – 3:58
  • Lead vocal, piano & lead guitar nga Joe Walsh, sintisajzer nga Joe Walsh & Glenn Frey.
 4. "Try and Love Again" (Meisner) – 5:10
  • Lead vocal nga Randy Meisner, Lead guitar nga Glenn Frey, gitarë Gretsch nga Joe Walsh.
 5. "The Last Resort" (Henley, Frey) – 7:28
  • Lead vocal nga Don Henley, piano nga Glenn Frey, sintisajzer nga Joe Walsh & Don Henley, Pedal Steel gitar nga Don Felder.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bill Szymczyk - prodhues (producent)
 • Allan Blazek, Brus Hensal, Ed Mashal, Bill Szymczyk - inxhinierë
 • Bill Szymczyk - përzierjen (mixing)
 • Jim Ed Norman - rregullimin e vargut
 • Jim Ed Norman - dirigjent
 • Sid Sharp - udhëzues i koncertit
 • Don Henley, John Kosh - drejtori artistik
 • John Kosh - konstruktimi
 • David Alexander - fotografi
 • Kosh - artwork
 • Norman Seeff - konsruktues i kopertinës
 • Kevin Gray - CD përgatitjen
 • Ted Jensen - mjeshtër dhe riparues

Lista e rënditjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Liste Pozicion
1977 Country Albums 10
1977 Billboard 200 1
1977 Australian Kent Music Report Albums Chart 1

Singles(njëshe)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Lista Pozicioni
1977 "New Kid in Town" Adult Contemporary 2
1977 "New Kid In Town" Country Singles 43
1977 "New Kid In Town" Pop Singles 1
1977 "Hotel California" Pop Singles 1
1977 "Life In The Fast Lane" Pop Singles 11

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Grammy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fitues Kategoria
1978 "Hotel California" Record Of The Year
1977 "New Kid in Town" Best Arrangement For Voices

Nominimet për çmimin Grammy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Nominimi Kategoria
1978 "Hotel California" Song of the Year
1977 Bill Szymczyk Producer of the Year

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ochs, Micheael (1996). 1000 Record Covers. Taschen. ISBN 3-8228-4085-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]