How an Economy Grows and Why It Crashes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
How an Economy Grows and Why it Crashes
AuthorPeter Schiff, Andrew Schiff
Original title'How an Economy Grows and Why it Crashes'
IllustratorBrendan Leach
CountrySHBA
LanguageAnglisht
SubjectEkonomi, Financë
PublisherWiley
Media typeShtyp
Pages256
ISBNISBN 0-470-52670-X

How an Economy Grows and Why it Crashes (2010) është një polemikë e ilustruar rreth çështjeve të ndryshme ekonomike nga Peter Schiff dhe Andrew Schiff. Libri eksploron në mënyrë alegorike tema si inflacioni, shpenzimet me defiçit, bankingu qëndror, tregëtia ndërkombëtare, si dhe flluska imobiliare dhe kolapsi i kreditit në vitin 2008. 

Gazeta Washington Times shkruan se libri "[tejçon] idetë shpesh intuitive të mendimit ekonomik nëpërmjet një historie tërheqëse që është ilustruar fort me vizatime argëtuese."[1]

Në vitin 2010 libri ishte fitues i getAbstract International Book Award,[2] dhe gjithashtu një best-seller i gazetës së famshme New York Times.[3]

Libri bazohet mbi një libër të ngjashëm më të hershëm -  të shkruar nga babai i autorëve, Irwin Schiff -, që titullohet How an Economy Grows and Why it Doesn't.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lott, Roger (2010-06-30). "BOOK REVIEW: 'How an Economy Grows and Why It Crashes'". Washington Times. Marrë më 2013-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "getAbstract". getAbstract. Marrë më 2013-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Dixler, Elsa. "Best Sellers - The New York Times". Nytimes.com. Marrë më 2013-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]