Hubali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hubal (arab.هبل) ishte idhulli i adhuruar në Arabinë pagane, veçanërisht në Mekë, figura e të cilit ishte përpunuar me karneol të kuq dhe gjendej në faltoren e Qabesë, para mbërritjes së Islamit.

Ishte perëndia mbrojtëse e kuraishëve, Muhamedi, profeti i Islamit, urdhëroi monoteizmin, pas marrjes së Mekës, dhe ia kushtoi Allahut Qabenë. Figura e Hubalit në trajtën njerëzore, me një dorë të artë, u thërrmua bashkë me gjithë 360 idhujt e tjerë që gjendeshin aty.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.[1].