Jump to content

Hugo Sánchez Portugal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hugo Sánchez
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHugo Sánchez Portugal
Datëlindja15 qershor 1984[1]
VendlindjaMadrid, Spanjë[2]
Data e vdekjes8 nëntor 2014
VendvdekjaMeksiko, Meksikë
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2005Pumas UNAM4(0)
2006Atlante
2007Once Municipal
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Hugo Sánchez Portugal (15 qershor 1984 – 8 nëntor 2014) ishte futbollistë meksikanë dhe komentator me Televisa Deportes. Ai ishte djali i ish-futbollistit dhe trajner i kombëtares meksikane, Hugo Sánchez.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sánchez Portugal lindi kur babai i tij ishte pjesë i ekipit spanjoll Atlético Madrid. Ai luajti si sulmues për klubin meksikan Pumas UNAM, Sánchez Portugal bëri debutimin e tij për Pumas më 15 maj 2004 kundër Monterrey.[3] Ai ishte pjesë i klubit Atlante por asnjëhere nuk u paraqit në ndeshje.[4]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 nëntor 2014, ai u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Meksiko.[2] Shkaku i vdekjes u konfirmua më vonë si helmim i monoksidit të karbonit, për shkak të ventilimit të penguar nga një kazan me gaz.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Falleció Hugo Sánchez Portugal Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  2. ^ a b "Encuentran muerto a hijo de Hugo Sánchez". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2020. Marrë më 23 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Profile Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  4. ^ Atlante Clausura 2006 stats Arkivuar 9 nëntor 2014 tek Wayback Machine - Medio Tiempo
  5. ^ "Confirmaron causa de muerte de Hugo Sánchez Portugal". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 23 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)