Jump to content

Humpty Dumpty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilustrimi nga W. W. Denslow, 1904

Humpty Dumpty është një personazh në një vjershë për fëmëjë angleze, me siguri fillimisht një gjëegjëzë dhe një nga më të njohurit në botën anglisht-folëse. Ai është portretizuar në mënyrë tipike si një vezë antropomorfe, megjithëse nuk përshkruhet në mënyrë të qartë si e tillë. Versionet e para të regjistruara të vjershës datojnë nga fundi i shekullit të tetëmbëdhjetë në Angli dhe melodia nga viti 1870 në Këngët Kombëtare të Kopshteve dhe Këngëve të ÇerdhesJames William Elliott.[1][2] Origjina e saj është e paqartë dhe disa teori janë avancuar për të sugjeruar kuptime origjinale.

Karakteri i Humpty Dumpty u popullarizua në Shtetet e Bashkuara nga aktori George L. Fox (1825-1877). Si karakter dhe aluzion letrar, ai është shfaqur ose është përmendur në shumë vepra të letërsisë dhe kulturës popullore, veçanërisht libri i autorit anglez Lewis Carroll i vitit 1871 Through the Looking-Glass, në të cilin u përshkrua si vezë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Emily Upton (24 prill 2013). "The Origin of Humpty Dumpty" (në anglisht). What I Learned Today. Marrë më 19 shtator 2015.
  2. ^ Paul McGuire (26 nëntor 2012). "Winning the Battlefield of the Future". News with News. Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)