Hytbi Tarelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Busti i Skëndërbeut nga Hytbi Tarelli.jpg

Artisti Shqiptaro-Kanadez Hytbi Tarelli u lind në vitin 1952 në luginën e bukur të Devollit në Shqipëri. Në moshën 10 vjeçare ai mori leksionet e para në art nga artistë të njohur të asaj kohe. Në vitin 1968 ai paraqet veprat e tij në një ekspozitë me shoqatën e artistëve . Nga ajo kohë ai punon gjerësisht në portret dhe veçanërisht peisazh.

Në vitin 1975 ai u diplomua në shkencat natyrore , por kurrë nuk e ndali aktivitetin e tij artistik në pikturë dhe skulpturë . Ai ka marrë pjesë në shumë ekspozita grupore dhe ka organizuar tre ekspozita personale.

Veprat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]