INSEAD

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"INSEAD" (Institut européen d'administration des affaires) është një shkollë biznesi evropiane me komplekse universitare në Paris, Singapori dhe Abu Dabi. Ngritur që në vitin 1957.

"INSEAD" u rendit e 5-a ndër shkollat evropiane të biznesit në 2019-ën nga gazeta "Finacial Times"[1]. "INSEAD" ka gjithashtu një program PhD (doktoraturë) si dhe një numër programesh Master në fusha të caktuara të menaxhimit si marketing, financë apo sipërmarrje.

Programet e saj janë trefish të akredituara nga sistemet ndërkombëtare AMBA, EQUIS dhe AASCB[2]. Shkolla numëron mbi 50000 ish-studentë në fushat e biznesit dhe politikës, si Jean de Luxembourg dhe Arnaud Montebourg.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.European Business School Rankings 2019 Arkivuar 28 mars 2020 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.Triple accredited business schools (AACSB, AMBA, EQUIS)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]