IWI Negev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Negev i Forcave Mbrojtëse të Izraelit.

IWI Negev (i njohur gjithashtu si Negev NG-5) është një mitraloz i lehtë me 5.56×45mm NATO, i zhvilluar nga Israel Weapon Industries (IWI), më parë Israel Military Industries Ltd. (IMI).

Në vitin 2012, IWI prezantoi mitralozin e përgjithshëm Negev NG-7 me 7.62×51mm NATO i cili përdoret nga Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (kryesisht në njësitë e këmbësorisë, inxhinierit luftarak dhe të forcave speciale). NG qëndron për Next Generation (gjeneratën e ardhshme).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]