Ibiza (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ibiza (town)
Spanjisht : Eivissa (katalonisht)
Komunë
noform
View of the Dalt Vila of Eivissa and its cathedral
Stema_figuraIbiza flag.svg
Vendndodhja
Ibiza (town) is located in Spanjë
Ibiza (town)
Ibiza (town)

Koordinatat: 38°54′32″V 1°25′58″L / 38.90889°V 1.43278°L / 38.90889; 1.43278

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Balearik
Provinca Ishujt Balearik
Qarku Ibiza
Kryetari i Bashkisë Virginia Marí Rennesson
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.14 km2
Lartësia 99 m (m.n.d.)
Popullsia 49768 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 654 BC
Vendasit Ibizan
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 7800
Koordinatat 38° 54′ 32″ Veri

1° 25′ 58″ Lindje

Faqja Zyrtare www.eivissa.org

Ibiza (town) është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Ibiza, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Ibiza (town) ka 49768 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 11.14 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]