Jump to content

Ibiza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ibiza (katalanisht: Eivisa) është një ishull spanjoll në Detin Mesdhe në brigjet lindore të Gadishullit Iberik. Është 150 kilometra larg nga qyteti i Valencias. Është e treta nga madhësia në Ishujt Baleare në zonë, por e dyta për nga popullsia. Vendbanimet e saj më të mëdha janë Qyteti i Ibizës, Santa Eulària des Riu, dhe Sant Antoni de Portmany. Pika e saj më e lartë, e quajtur Sa Talaiassa (ose Sa Talaia), është 475 metra mbi nivelin e detit.

Ibiza është e njohur për jetën e saj të natës dhe skenën e klubit të muzikës elektronike të vallëzimit gjatë verës, të cilat tërheqin një numër të madh turistësh. Qeveria e ishullit dhe Zyra Turistike Spanjolle kanë punuar drejt promovimit të turizmit më të orientuar drejt familjes.

Ibiza është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ibiza dhe ishulli i afërt i Formenterës në jug të tij quhen Ishujt e Pishave, ose "Pityuses".