Jump to content

Ibukun Awosika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ibukun Abiodun Awosika (e lindur si Bilkisu Abiodun Motunrayo Omobolanle Adekola më 24 dhjetor 1962) është një manjatë biznesi nigeriane, autor dhe motivuese. Ajo aktualisht punon si Kryetare e Bankës së Parë të Nigerisë. [1]


Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur si fëmija i tretë e shtatë fëmijëve në Ibadan, kryeqytetin e Oyo State, Ibukun përfundoi arsimin e saj fillor dhe të mesëm në shkollën fillore të kishës afrikane të Shën Palit, në Lagos dhe në shkollën e mesme metodiste, Yaba, përkatësisht para se të vazhdonte në Universitetin i Ife (tani Obafemi Awolowo University) ku u diplomua me një B.Sc në Kimi. [2] Ajo mban diplomë pasuniversitare dhe certifikata MBA pas përfundimit të disa programeve të biznesit në Shkollën e Biznesit Lagos dhe Shkollën e Biznesit IESE.[3]


Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa në shërbimin e saj të detyrueshëm njëvjeçar të Shërbimit Kombëtar të Rinisë, Ibukun punoi si një praktikante e auditimit në Akintola Williams & Co. mbi dashurinë e saj për arkitekturën përpara se të nisej për Alibert Nigeria Ltd. si menaxhere e një salle ekspozite. [4][5] Në kërkimin e saj për të qenë i pavarur, ajo krijoi një kompani prodhuese të mobiljeve të quajtura Quebees Limited në vitin 1989 përpara se të evoluar në The Chair Centre Limited dhe më vonë SOKOA Chair Centre Limited, pas një sipërmarrjeje të bashkuar me SOKOA S.A dhe Guaranty Trust Bank në 2004. [6]


Një anëtare e Iniciativës së Lidershipit Afrikan dhe Aspen Global Leadership Network, Ibukun është anëtare e Grupit të Samitit Ekonomik Nigerian, anëtar e bordit të Fondit Sovran të Pasurisë Nigerian dhe Kryetare e Bordit të Trustees of Women in Management, Business and Public Service. [7] Në vitin 2011, ajo bashkë-themeloi Qendrën e Zhvillimit të Diplomuar të Afterschool, një qendër karriere e krijuar për të kontrolluar maturin e shkallës së lartë të papunësisë në Nigeri.[6]


Më 7 shtator 2015, Ibukun u bë gruaja e parë që u emërua Kryetare e Bankës së Parë të Nigerisë pas dorëheqjes së princit Ajibola Afonja. [8] [9]

Personalitet mediatik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Ibukun ishte midis pesë sipërmarrësve nigerianë që u shfaqën në versionin e parë afrikan të Dragon's Den . Ajo gjithashtu prezanton një program T.V të quajtur Biznes Rruga e Tij . [10]


Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç biznesit të saj, Ibukun është një autore. Librat e saj të botuar përfshijnë:

 • The "Girl" Entrepreneurs
 • Business His Way

Çmime dhe vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia e çmimit Çmimi Rezultati
2005 Gazeta THISDAY Çmimi vjetor i merituar Sipërmarrësja e vitit Niminuar
Çmimi vjetor i ndërmarrjeve i Revistës Success Digests Sipërmarrësja femër e vitit Nominuar
2006 Standarti Financiar dhe Organizata Pan-Afrikane për Njohjen e Gruas Sipërmarrësja femër më e mirë e vitit Nominuar
Çmimi i Fondacionit FATE Çmimi vjetor i Fate për modelin e sipërmarrësit Fituar
2007 Çmimi i Shoqatës Ndërkombëtare të Femrave Çmimi i zemrës së artë Fituar
2008 Çmimi i Sfidës ndërkombëtare të femrave sipërmarrëse. Fituar
2015 YNaija Personi i vitit Fituar


Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibukun Awosika është e martuar me Abiodun Awosika me të cilin ka tre fëmijë.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ogwu, Sunday Michael (11 shtator 2015). "As Ibukun Awosika scores another first for women in Nigeria". Daily Trust Nigeria. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2016. Marrë më 2 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Ausbeth Ajagu (2005). The Entrepreneur. Betcy Media. ISBN 978-978-067-168-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ibukun Awosika –Entrepreneur Par Excellence". FinIntell. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 2 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "I live on the plane – Ibukun Awosika". The Punch Newspaper. 13 mars 2016. Marrë më 11 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Nobody Realized That We Were A Tiny, Little Dot" – Ibukun Awosika On How She Used The Little She Had To Build The Successful Business She Wanted". Woman.NG. 5 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 2 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Anugwara, Boldwin (4 korrik 2013). "Ibukun Awosika: Imparting youths for employment". Newswatch Times. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 2 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ http://www.pulse.ng/news/business/ibukun-awosika-3-reasons-why-her-appointment-as-first-bank-chair-is-epic-id4154597.html
 8. ^ http://www.pulse.ng/news/business/ibukun-awosika-3-reasons-why-her-appointment-as-first-bank-chair-is-epic-id4154597.html
 9. ^ Olapoju, Kolapo (7 shtator 2015). "Ibukun Awosika becomes the first female chairman of First Bank". YNaija. Marrë më 2 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Okafor, Lovelyn (9 shtator 2015). "Ibukun Awosika- The New Face of First Bank of Nigeria Holdings (FBNH)". Konnect Africa. Marrë më 2 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)