Idina Menzel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Idina Menzel
Idina Menzel Defense.gov Crop.png
Informacione personale
Vendlindja Queens, New York, SHBA
Profesioni Aktore, këngëtare
Vitet aktive 1986–
Gjatësia 163 cm
Bashkëshort(ja) Taye Diggs (2003–2014)
Aaron Lohr (2017–)
Fëmijë Walker Nathaniel Diggs
Kombësia Amerikane


Idina Kim Menzel (lindur më 30 maj, 1971) është një aktore dhe këngëtare amerikane. Famën e arriti pasi e filloi rolin e Maureen Johnson tek shfaqja muzikore në Broadway, Rent, performancë kjo e cila i dhuroi një çmim Tony Award në vitin 1996. Më 2004, Menzel fitoi Tony Award për aktoren më të mirë në një muzikal, me performancën e saj si Elphaba në Wicked. Menzel u kthye në Broadway në produksionin e vitit 2014, If/Then, ku fitoi çmimin e tretë Tony.

Idina Menzel është gjithashtu e njohur për rolin e saj si mbretëresha Elsa në filmin e vitit 2013, Frozen[1]. Përveç kësaj, ajo luajti rolin e Shelby Corcoran tek GleeFox. Po ashtu edhe në filmin e vitit 2007, Enchanted, ku luajti rolin e Nancy.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]