Idlir Shyti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Idlir Shyti (lindur më 1991) është violonçelist shqiptarë i lindur në Elbasanë, Shqipëri dhe aktualisht jeton në Itali.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artisti shqiptar Idlir Shyti ka filluar të luaj në çello që nga mosha 6 vjeçare,mësimet e para i ka marrë në shkollën akademike "Onufri" Elbasanë (1997-2003) nën drejtimin e profesoreshës Arjana Kajanaku, dhe më vonë në shkollën "Jordan Misja" (2003-2007) me profesorin Astrit Selita. Në vitin 2007 regjistrohet në Akademin Kombëtare të Santa Cecilia në Romë, Itali ku dhe diplomon me nderimet më të mëdhaja.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Idlir SHYTI". albaniancellosite.com. Marrë më 3 shkurt 2018.