Ilene Graff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilene Susan Graff
Informacione personale
Vendlindja Brooklyn, New York, ShBA

Susan Ilene Graff (New York, 28 shkurt 1949) është një aktore amerikane dhe këngëtare. Ai ka lindur në Brooklyn, New York. Ajo është e njohur për rolin e saj në Martha Ouens z Belverdere.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Graff ka lindur në Nju Jork. Judith vajza Clarice, një mësues piano dhe drejtor kor dhe Jerome Lawrence Graff, një muzikant.

Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e tij e parë ishte të paraqitjet në Sitcoms American Barnaby Jones dhe Laverne & Shirley . Nga 1981-1984 , Graff pa një linjë të qëndrueshme të punës në komeditë e njohura amerikane si MORK dhe Mindy , dhe për tre , dhedrama Shën Diku tjetër . Në vitin 1985 , ajo mori atë që është ndoshta roli i tij më i famshëm , duke luajtur gruaja e Bob Uecker në komedinë IMR . Belvedere .

Programi transmetuar në vitin 1990 . Ai e filloi karrierën e tij profesionale si një të riu , kur ajo kryhet si një këngëtare dhe aktore komerciale . Ai mori pjesë në Shkollën e Lartë Van Buren në Queens Village , dhe u diplomua nga Ithaca College në vitin 1970 dhe luajti rolin e Sandy në prodhimin Broadway e lubrifikantëve për 2 vjet pas të cilit u bë rolet televizive më të dukshëm dhe të kinema . Ai bëri debutimin e tij profesionale në fazën e muzikore Broadway4 në premtime, premtime .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Graff martua me kompozitorin Ben Lanzarone. I martuar që nga viti 1978, çifti ka një vajzë Nikka Graff Lanzarone. Ilene është motra më e Tony Award fitues aktori Todd Graff. Kushëriri i saj është aktorja Randy Graff.