Jump to content

Ilijashi

Coordinates: 43°57′N 18°16′E / 43.950°N 18.267°E / 43.950; 18.267
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilijashi (Ilijaš) (Илијаш) është qytezë dhe komunë e cila shtrihet në verilindje të qytetit të SarajevësBosnjë dhe Hercegovinë. Si komunë është themeluar në maj të vitit 1952.[1]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 1971 Ilijashi kishte 23,007 banorë.

 • Serbët - 10,941 (47.55%)
 • Boshnjakët - 9,187 (39.93%)
 • Kroatët - 2,172 (9.44%)
 • Jugosllavët - 400 (1.73%)
 • të tjerët - 307 (1.35%)

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 1991 kishte 25,184 banorë.[2]

 • Serbët - 11,325 (44.96%)
 • Boshnjakët - 10,585 (42.03%)
 • Kroatët - 1,736 (6.89%)
 • Jugosllavët - 1,167 (4.63%)
 • të tjerët - 371 (1.47%)

• Balibegoviqi • Banjer • Bokshiqi • Buletovina • Čemernica • Četojeviqi • Donja Bioča • Donja Misoča • Donje Selo • Donji Čevljanoviqi • Dragoradi • Drazheviqi • Duboki Potok • Dushevine • Gajevi • Gajine • Gojanoviqi • Gornja Bioča • Gornja Misoča • Gornji Čevljanoviqi • Han Karaula • Han Shiqi • Homar • Ilijashi • Ivančiqi • Kadariqi • Kamenica • Karaula • Korita • Koshare • Kozhle • Krčevine • Krivajeviqi • Kunosiqi • Laxheviqi • Lipnik • Luka • Luka kod Stublina • Leshevo • Ljubina • Ljubniqi • Maleshiqi • Medojeviqi • Mosheviqi • Mrakovo • Nishiqi • Oxhak • Ozren • Podlipnik • Podlugovi • Popoviqi • Rakova Noga • Ribariqi • Rudnik Čevljanoviqi • Sirovine • Solakoviqi • Sovrle • Srednje • Stomorine • Stubline • Sudiqi • Shabanci • Shleme • Taračin Do • Velika Njiva • Vidotina • Viliqi • Visojevica • Vishnjica • Vladojeviqi • Vlashkovo • Vrutci • Vukasoviqi • Vukniqi • Zakutnica • Zlotege

Ilijashi është binjakëzuar me:

 1. ^ Ilijas.ba
 2. ^ Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

43°57′N 18°16′E / 43.950°N 18.267°E / 43.950; 18.267