Jump to content

Kantoni i Sarajevës

Coordinates: 43°51′N 18°15′E / 43.850°N 18.250°E / 43.850; 18.250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni i Sarajevës, zyrtarisht Kantoni i Sarajevës[1] (Bosnjane:Kanton Sarajevo[1]) është kantoni i nëntë nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe HercegovinaBosnjë dhe Hercegovinë. Qendra kantonale e saj është Sarajeva, e që është edhe kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Kantoni e përfaqëson metron e kryeqytetit të vendit, Sarajevë. Ajo përmban 97% të popullsisë së qytetit. Shumica e popullsisë janë boshnjakë.[2] Agjencitë e Kantonit të Sarajevës janë:

 • Agjencia për Zhvillim Kantonal
 • Agjencia për Rezervat e Mallrave
 • Agjencia për Informacionin dhe Statistikat Kantonale
 • Agjencia për Planifikimin e Rritjes Kantonale
 • Brigada Profesionale e Zjarrfikësve
Hartë që tregon komunat brenda Kantonit të Sarajevës,

Kantoni i Sarajevës përbëhet nga 9 komuna:

 1. Qendra e Sarajevës[3]
 2. Haxhiqi
 3. Illixha
 4. Ilijashi
 5. Novi Grad, Sarajevë[3]
 6. Novo Sarajevo[3]
 7. Stari Grad, Sarajevë[3]
 8. Tërnovo, Sarajevë
 9. Vogoshqa
 1. ^ a b The Constitution of the Canton of Sarajevo Arkivuar 3 tetor 2012 tek Wayback Machine Official name of canton is Canton of Sarajevo
 2. ^ http://lexglobal.org/files/Sanja%20Kutnjak%20Ivkovich-ICTY-VICTIMS-ASSOCIATION.pdf
 3. ^ a b c d Municipalities 1, 5, 6, and 7 are considered part of the city of Sarajevo.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 43°51'N 18°15' / 43.850°N 18.250°D / 43.850; 18.25043°51′N 18°15′E / 43.850°N 18.250°E / 43.850; 18.250