Jump to content

Novo Sarajevo

Coordinates: 43°52′8″N 18°24′31″E / 43.86889°N 18.40861°E / 43.86889; 18.40861
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Novo Sarajevo (Sarajeva e Re) (Serbe Cirilik: Ново Сарајевоe , shqiptohet [nôʋoː sǎrajeʋo]) është një komunë pjesë e Sarajevës, dhe Kantonit të Sarajevës, në Bosnje dhe Hercegovinë.

Lagjet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Grbavica I
 • Grbavica II
 • Pofaliqi I
 • Pofaliqi II
 • Veleshiqi
 • Gornji Veleshiqi
 • Zheljeznička
 • Dolac Malta
 • Čengiq Vila I
 • Kvadrant
 • Čengiq Vila II
 • Hrasno
 • Hrasno Brdo
 • Trg Heroja
 • Kovačiqi
 • Gornji Kovačiqi
 • Vraca

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Muzeu kombëtar i Bosnjës dhe Hercegovinës (Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine)
 • Muzeu historik i Bosnjës dhe Hercegovinës (Historijski Muzej Bosne i Hercegovine)
 • Vilsonovo šetalište - shëtitore popullore dhe vend rekreacioni (Wilson's Promenade)
 • Suada and Olga bridge - Ura është një monument për Suada Dilberoviqin dhe Olga Sučiqin, viktima e parë e qëlluar në fillim të Rrethimit të Sarajevës.[1]
 • Kisha e Sveto Preobrazhenje
 • Hum Kulla dhe Parku Pyjor Hum - park dhe zonë rekreative
 • Grbavica Stadium - (Stadiumi i KF Željezničar)
 • Universiteti i Sarajevës
 • Bosmal City Center
 • ROBOT Shopping Centar - Novo Sarajevo
 • Konzum Family Centar - Sarajevë (ex. Mercator)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novo Sarajevo është shënuar me numrin 6 - Harta e Kantonit të Sarajevës.

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

111,811 gjithsej

 • Serbët - 45,806 (40.96%)
 • Boshnjakët - 37,147 (33.22%)
 • Kroatët - 17,491 (15.64%)
 • Jugosllavët - 5,798 (5.18%)
 • Të tjerët - 5,569 (5.00%)

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para luftës dhe rrethimit, në vitin 1991 Novo Sarajevo kishte rreth 95,089 banorë, prej tyre

33,902 ishin Boshnjakë (35.7%),

32,899 janë Serbë (34.6%),

8,798 ishin Kroatët (9.3%),

15,580 ishin Jugosllavët (16.4%), dhe

4,391 janë klasifikuar si të tjerët (4.6%).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Schmidt, Bettina (2001) Anthropology of Violence and Conflict.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 43°52'8"N 18°24'31"E / 43.86889°N 18.40861°D / 43.86889; 18.4086143°52′8″N 18°24′31″E / 43.86889°N 18.40861°E / 43.86889; 18.40861