Jump to content

Incidenti i Çuditshëm me Qenin Natën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Incidenti i Çuditshëm me Qenin Natën (Anglisht: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time) është roman misterioz shkruar nga shkrimtari britanezë Mark Haddon. Incidenti i Çuditshëm fitoi Whitbread Book Awards për romanin më të mirë dhe për librin e vitit.

Romani transmetohet nga një djalosh 15 vjeçar, Christopher John Francis Boone i cili e përshkruan veten si "matematician me disa sjellje të vështira" i cili jeton në Swindon. Kapitujt e librit janë me numra të thjeshta.

Përmbatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christopher është një djalë 15 vjeçar i cili jeton me babain e tij, i cili i ka treguar se nëna e tij, Judy, ka vdekur dy vite më parë. Djali fillon ta zbuloj trupin e vdekur të një qenit, Wellington. Zonja Shears, pronarja e qenit e thirr policinë dhe Christopher bëhet i dyshuar. Kur polici e prekë, ai e godet policinë dhe arrestohet, pastaj lirohet me një paralajmërim. Ai vendos ta hetoj vdekjen e qenit, pavarësisht nga babai i tij i cili i thotë të qëndroj larg punëve të njerëzve. Gjatë gjithë aventurave të tij, Christopher regjistron përvojat e tij në një libër të cilin e quan "roman misterioz i vrasjes". Gjatë hetimit, Christopher takon njerëz të cilët nuk i ka takuar asnjëherë, edhe pse jetojnë njëjtin rrugë, përfshirë zonjën Alexander e cila informon atë se ka pasur punë me zotërinë Shears dhe ka qenë me të për shumë kohë.

Babai i Christopher, Ed zbulon librin dhe e konfiskon pas një përleshje me një djalë. Gjatë konfiskimit të librit, Christopher zbulon një letër e cila nëna e tij e shkroi, i cili babai i tij e ka fshehur. Ai është i tronditur nga gënjeshtra e babait për vdekjen e nënës së tij që është i paaftë për të lëvizur, fillon të ngjyej në shtrat, vjell dhe rënkon për disa orë derisa babai i tij të kthehet në shtëpi. Ed e kupton se Christopher e ka lexuar letrën. Ai më pas rrëfen se kishte gënjyer me të vërtetë për vdekjen e Judy dhe gjithashtu se ishte ai që vrau Wellingtonin, duke deklaruar se ishte një gabim që rezultoi nga zemërimi i tij pas një argumenti të nxehtë me zonjushën Shears. Christopher humbi të gjithë besimin te babai i tij, duke pasur frikë se Ed do ta vrasë atë pasi e vrau qenin, dhe vendosi të jetojë me nënën e tij dhe largohet. Ai e kujton adresën pasi e lexoi letrën dhe udhëton në Londër, ku nëna e tij jeton me zonjën Shears.

Pas një udhëtimi të gjatë dhe të mbushur me ngjarje, duke shmangur policët dhe duke u ndjerë i sëmurë nga shumica dërrmuese e informacionit dhe stimujve nga trenat dhe turmat përreth tij, ai më në fund e gjen rrugën e tij në shtëpinë e nënës dhe zonjushës Shears dhe pret jashtë derisa të arrijnë. Judy është e kënaqur që Christopher ka ardhur tek ajo; ajo është e shqetësuar që Ed i tha Christopher se ajo ishte e vdekur. Zonjusha Shears nuk dëshiron që Christopher të jetojë me ta dhe të mos bëjë kurrë. Shumë shpejt pas mbërritjes, Christopher dëshiron të kthehet në Swindon në mënyrë që të marrë nivelin e tij të matematikës A. Nëna e tij e lë Zj. Shears, marrëdhëniet e tyre kanë rënë poshtë për shkak të konfliktit të tyre në lidhje me refuzimin e Christopher dhe Mr Shears nga Christopher. Judy pastaj shkon në një dhomë me qira në Swindon. Pas një argumenti me Edin, ajo pajtohet të lejojë Edin të takojë Christopher për vizita të shkurtra ditore. Christopher mbetet i tmerruar nga babai i tij dhe bën përpjekje të përsëritura për ta penguar atë të flasë. Ai shpreson se Ed do të burgoset për vrasjen e Wellingtonit, edhe pse nëna e tij shpjegon se për të ndodhur kjo, zonja Shears do të duhet të ngrejë padi.

Historia përfundon me Edin duke e bërë Christopher një qenush i Golden retriever, të cilin Christopher merr emrin dhe duke premtuar se ai do të rindërtojë besimin me Christopher ngadalë, "pa marrë parasysh se sa kohë duhet". Christopher pohon se ai do të marrë provime të mëtejshme në nivel të lartë dhe do të marrë pjesë në universitet. Ai e përfundon matematikën e tij të nivelit A me nota të larta pavarësisht se ka ngrënë dhe ka fjetur shumë pak. Më parë në histori ai flet për të dashur të bëhet një astronaut, por në fund ai deklaron se qëllimi i tij është të bëhet shkencëtar. Libri përfundon me Christopher optimist për të ardhmen e tij, duke zgjidhur misterin e qenit të vrarë, shkuar në Londër më vete, gjeti nënën e tij, shkroi një libër për aventurat e tij dhe arriti një A në provimin e matematikës së tij të nivelit A.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christopher John Francis Boone

Djalosh 15 vjeçar i cili heton vdekjen e qenit të zonjës Shears.

Ed Boone

Babai i Christopher, inxhinier bojleri. Fillim të tregimit, ai ka jetuar me djalin e tij si i vetmi prindër për dy vite.

Judy Boone

Nëna e Christopher. Fillim të tregimit, Christopher shkroi se ajo vdiq prej sulmit në zemër dy vite para tregimit të librit.

Siobhan

Këshilltar i Christopher në shkollë. Ajo e mëson se si shoqëria fuksionon dhe si të sillet brenda udhëzimeve të tij komplekse.

Roger Shears

Një nga fqinjët i cili jeton afër Boones, por e ka lënë gruaja e tij para se të filloj tregimi.

Eileen Shears

Gruaja e zotërit Shears, e cila tenton ta ngushëlloj Edin për një kohë pasi Christopher e mësoi për vdekjen e nënës së tij.

Zonja Aleksandër

Një nga fqinjët e Christopher, i cili ofron informata për të ndihmuar në hetimin e Christopher në lidhje me prindërit e tij dhe Mr dhe Mrs Shears.

Rhodri

Punonjësi i Ed Boone.

Toby

Miu i përkëdhelur i Christopher.

Wellington

Qeni i zonjushës Shears, i cili Christopher gjen të vdekur në kopshtin e saj.