Mark Haddon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Mark Haddon (lindi më 28 tetor 1962) është shkrimtarë anglezë, i njohur për novelën e tij Incidenti i Çuditshëm me Qenin Natën (2003). Ai fitoi Çmimin e Shkrimtarëve për punën e tij.

Jeta dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u shkollua në Shkollën Uppingham dhe Kolegjin Merton, Oksford, ku studioi gjuhën angleze.

Në vitin 1987, Haddon shkroi librin e tij të parë për fëmijë, Gilbert’s Gobstopper.

Haddon është i njohur për librat e tij Agent Z, një nga këto libra, Agent Z and the Penguin from Mars u bë komedi televizive në BBC-në e fëmijëve në vitin 1996.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haddon është vegjetarianë dhe i pëlqen gatimet vegjetariane. Ai e përshkruajti vete si një "ateist i fortë".[1][2]

Haddon jeton në Oksford bashkë me gruan e tij Sos Eltis dhe me dy djemtë e tij.[1]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b 'Inside a curious mind', Times Online. Retrieved 11 May 2008.
  2. ^ 'B is for bestseller', The Observer. Retrieved 11 May 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]