Incubus (1966 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Incubus ( Esperanto: Inkubo ) është një film amerikan bardhë e zi i vitit 1966 i filmuar tërësisht në gjuhën Esperanto . U drejtua nga Leslie Stevens, krijues i The Outer Limits dhe yjet William Shatner, pak para se të fillonte punën e tij në Star Trek . Kinematografia e filmit ishte nga Conrad Hall, i cili shkoi për të fituar tre Academy Awards për punën e tij në filmat Butch Cassidy dhe Sundance Kid, American Beauty dhe Road to Perdition .

Incubus ishte filmi i dytë i cili ka perdorus kryesisht Esperanto . (I pari, Angoroj ("Agonies"), u shfaq në vitin 1964. )

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]