Inesa Kravets

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Inesa MIkolajivna Kravets (née Shulyak, ukrainisht: Інесса Миколаївна Кравець ; lindur 5 tetor 1966) është një Ukrainase ish bluzë trefishtë dhe bluzë të gjatë . Ajo ishte ndër kërcimtarët më të shquara të trefishtë femër gjatë periudhës kur ngjarja iu shtua programeve të garave në garat kryesore, dhe ajo është mbajtësi aktual i rekordeve botërore, rekordi i saj është një nga më të qëndruarit në atletikën e grave.

.

polemikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1993, Kravets u ndalua tre muaj për përdorimin e stimuluesve. [1] Kravets u pezullua për dy vjet në Korrik 2000 pasi testoi pozitive për një steroid që rrit performancën.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lista e personave sportivë të sanksionuar për kundërvajtje me doping

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IAAF - Kravets Inessa Biography Arkivuar 20 tetor 2012 tek Wayback Machine. Retrieved 2008-08-27.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Inessa Kravets
  • "wulkana". - Leszek Albiniak. Arkivuar nga origjinali më 2008-09-18. Marrë më 2007-07-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)