Jump to content

Instituti i Dizajnit Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Umeå Institute of Design
UID
Designhögskolan i Umeå
LlojiPublic
Themelimi1989
Institucioni mëmë
Umeå University
RectorAnna Valtonen
Stafi akademik
40
Studentë150
6
Location
KampusiUrban
AffiliationsEUA
Faqja zyrtareUmeå Institute of Design

Instituti i Dizajnit Umeå, UID, është institut brenda Universitetit të Umeå-s. UID u hap në vitin 1989 dhe u projektua dhe u pajis vetëm për mësimin e dizajinit industrial, dizajnit të trasportit dhe të bashkëveprimit. Instituti ndodhet në mes të Kampusit kryesor dhe qendrës së qytetit Umea, si pjesë e Umeå Arts Campus.

UID është e vetmja shkollë skandinave që u listua në top 60 në Businessëeek si shkollë e dizajnit në tri vite (2006, 2007 dhe 2009), [1][2][3] dhe po ashtu u emërua si njëra nga 18 shkollat e mrekullueshme botërore për dizajn në vitin 2010.[4] Në vitin 2011 UID u vlerësua si shkolla edukative dizajnues e dyta në regjionin "Europa & the Americans"[5] dhe në vitin 2012 tentoi për vendin e parë.[6]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programi Bachelor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti ofron një program të projektimit industrial tre-vjeçar që çon në një shkallë univerzitare (180 credits) (vetëm në suedisht).

Programi Master[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka tre programe të orientuar ndërkombëtarisht dhe të specializuara dy-vjeçare për titullin Master (120 credits). Tri programet janë Advanced Product Design, Interaction Design dhe Transport Design.

Kurset njëvjeçare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy kurse me orar të plotë, njëvjeçare jepen në UID në anglisht. Industrial Design Introduction (60 credits) është i hapur për studentët me arsimim të mëparshëm në ndonjë nga fushat akademike, që dëshirojnë ta specializojnë fushën e dizajnit ose të përgatiten për studimet e mëpasshme të dizajnit. Design Connections (60 credits) është kurs specializmi në nivelin master, për studentët e diplomuar në dizajnin industrial.

Studimet hulumtuese dhe të doktoraturës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti po ashtu transmeton hulumtimet e aplikuara dhe zhvillimin e punës në Design Research Group dhe Volvo Research Programme (SET). Që nga vjeshta e vitit 2001 Instituti i Dizajnit ofron studime doktoruese nw diazjnin idustrial. (në anglisht)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BusinessWeek's list of the 60 design school considered best in the world, 2006". Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2008. Marrë më 9 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "BusinessWeek's list of the 60 design school considered best in the world, 2007". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2008. Marrë më 9 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "BusinessWeek's list of the 30 design school considered best in the world, 2009". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2014. Marrë më 9 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "18 Excellent Design Schools From Around the World | Psdtuts". Psd.tutsplus.com. 2010-09-14. Marrë më 2010-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Red Dot Design Ranking for Design Concepts
  6. ^ "reddot design ranking 2011". Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2012. Marrë më 9 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]