Instituti i Kërkimit Hapësinor dhe Teknologjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Instituti i Kërkimit dhe Teknologjisë Hapësinore është një nga organet kryesore të kërkimit shkencor në fushën e shkencëshapësirësBullgari . Misioni i SRTI-BAS është të kryejë studime themelore dhe të aplikuara në fushën e Fizikës Hapësinore, Ndjekja e largët e Tokës dhe planetëve, dhe Sistemeve dhe Teknologjive të Hapësirës. [1]

Fusha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusha e veprimtarisë së SRTI bazohet mbi hetime themelore dhe të aplikuara në fizikën e hapësirës, astrofizikën, përpunimin e imazhit, sensibilizimin në distancë, shkencat e jetës, pajisjet shkencore, përgatitjen dhe zbatimin e eksperimenteve në fushën e kërkimit dhe përdorimit të hapësirës nga bordi i pilotimit te anijeve kozmike, hetimet mbi sistemet e kontrollit, avionë dhe anije kozmike dhe pajisje për to,dhe arsimimin e studentëve pasuniversitar dhe diploma master. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrja e organizuar e shkencëtarëve bullgarë në hulumtimin e hapësirës filloi në vitin 1969 me krijimin e një Grupi Shkencor të Fizikës Hapësinore (SGSP) në Presidiumin e Akademisë Bullgare të Shkencave. [2] Në 1974, bazuar në SGSP, u themelua Laboratori Qendror për Kërkime në Hapësirë (CLSR). Instituti i Kërkimeve Hapësinore (SRI) pranë Akademisë Bullgare të Shkencave pasoi Laboratorin Qendror për Kërkimin në Hapësirë në 1987. Sipas reformës së kryer në Akademinë Bullgare të Shkencave, me një Rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të BAS të 23 Mars 2010, SRI dhe Instituti i Kërkimeve Diellore-Tokësore (STII) u bashkuan për të formuar një njësi të re - Hapësira dhe Dielli -Instituti i Kërkimeve Tokësore në BAS (SSTRI – BAS) u riemërua në 2012 në Institutin e Kërkimit Hapësinor dhe Teknologjisë (SRTI). [3]

Shkencëtarët bullgarë nga SRTI-BAS morën pjesë me sukses në programin Intercosmos, duke përgatitur eksperimente dhe dizajnuar pajisje për disa satelitë dhe raketa.

Në 1979, kozmonauti i parë bullgar Georgi Ivanov fluturoi në hapësirë në bordin e Soyuz 33 .

Në 1981 u nisën dy satelitët - Bullgaria 1300 dhe Meteor-Priroda 2-4 ( Meteor 1-31 ), të mobiluar tërësisht me pajisje Bullgare, [4] që synojnë studimin e marrëdhënies jonosferike-magnetosferike dhe shqisës së largët të Tokës nga hapësira.

Në 1984 ekipe nga SRTI-BAS morën pjesë në projektet ndërkombëtare "Vega 1 dhe 2" (1984) - për realizimin e projektit "Veneta-Kometa e Venus-Halley". [5]

Në 1988, kozmonauti i dytë bullgar Alexandar Alexsandrov fluturoi në bordin e Soyuz TM-5 në stacionin hapësinor Mir . Në Institut u krijua sera hapësinore " SVET ", me të cilën u kryen eksperimente të suksesshme nga astronautët rusë dhe amerikanë, përfshirë edhe kultivimin e bimëve nga "fara tek farat" e Stacionit Hapësinor (SS) "MIR". [6]

Deri në vitin 2001 në bordin e "MIR" SS funksionoi sistemi për studimin fizikologjik kompleks të astronautëve "NEVROLAB-B" dhe radiometrin "R-400" [7] për të marrë të dhëna mbi parametrat e sipërfaqes së Tokës.

Në vitet e fundit Instituti përfshihet në mënyrë aktive në garat në programet e 6-të, 7-të dhe Horizon 2020 të BE-së, programit PHARE, NATO, etj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "About SRTI". SRTI-BAS (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2018. Marrë më 22 shkurt 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
  2. ^ Kutiev, I., Bulgarian Geophysical Journal, 2008, Vol. 34, p. 55, "Archived copy" (PDF) (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-07-06. Marrë më 2010-02-03.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) (in Bulgarian)
  3. ^ "About SRTI, Short history". SRTI-BAS (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2018. Marrë më 22 shkurt 2017.
  4. ^ Serafimov, Kiril (1984). "Bulgarian Space Activity". Advances in Space Research (në bullgarisht). Elsevier. 3 (10–12): 1–6. Bibcode:1984AdSpR...3....1S. doi:10.1016/0273-1177(84)90052-8.
  5. ^ Mitchell, Don (2004). "The Venus-Halley Missions" (në bullgarisht). Marrë më 7 mars 2017.
  6. ^ Ivanova, Tanya (2002). "Greenhouse aboard MIR shows plants can thrive in space" (PDF). 21st Century Science & Technology (në bullgarisht): 41–49.
  7. ^ "CEOS EO HANDBOOK – INSTRUMENT SUMMARY - R-400". CEOS EO Handbook (në bullgarisht). Marrë më 7 mars 2017.