Intel Core

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Intel Core është një linjë e njësive të përpunimit qendror të përpunimit kompjuterik (CPU) të konsumatorit të nivelit të mesëm, stacioneve të punës dhe entuziastëve të tregtuar nga Intel Corporation. Këta procesorë zhvendosën procesorët ekzistues Pentium të mesëm dhe të lartë në kohën e prezantimit të tyre, duke e zhvendosur Pentium në nivelin fillestar. Versione identike ose më të afta të procesorëve Core shiten gjithashtu si procesorë Xeon për tregjet e serverëve dhe stacioneve të punës.

Lidhja e procesorëve Core përfshin Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 dhe Intel Core i9, së bashku me seritë X të CPU-ve Intel Core.[1][2]

Në vitin 2023, Intel njoftoi se do të hiqte emrin "i" nga marka e procesorit të tyre, duke e bërë atë "Core 3/5/7/9". Kompania do të prezantonte markën "Ultra" edhe për procesorë të nivelit të lartë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Desktop Processors". Intel. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2010. Marrë më 13 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Intel announces Core X line of high-end processors, including new Core i9 chips". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2017. Marrë më 30 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cao, Peter (15 qershor 2023). "Intel drops 'i' processor branding after 15 years, introduces 'Ultra' for higher-end chips". Engadget. Marrë më 17 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)